niedziela, 13 lutego 2011

Jak dobrze katalogować stronę

Katalogowanie to obecnie głównie korzystanie ze specjalnych programów (np. Publiker), które automatycznie dodają opisy strony do wielu katalogów jednocześnie. Jednak katalogowanie automatyczne nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a jeśli masz chwilę czasu, zachęcam do katalogowania ręcznego.

Jak dobrze katalogować stronę? Odpowiedź jest dosyć prosta - pisz unikalne artykuły i dodawaj do zadbanych katalogów stron. Jednak obecnie lepiej i szybciej przygotować kilka artykułów z synonimami i skorzystać z mieszarki tekstów i dodawać do lepszych katalogów.

Łatwo jest pisać o tym, że trzeba dodawać stronę do dobrych katalogów. Jednak jak rozpoznać dobry katalog stron?

  1. Katalog dobry, to taki, który ma czytelny regulamin.
  2. Nie akceptuje ostrej erotyki;
  3. Ma mało stron oczekujących na akceptację;
  4. Jest dobrze podlinkowany (żeby to sprawdzić wystarczy w wyszukiwarce yahoo.com wpisać link:nazwakatalogu.pl)
  5. Ma ładny design.
Ogólnie rzecz biorąc napisanie artykułu i umieszczenie go w dobrym katalogu można uznać za dobre katalogowanie. Jednak, żeby mieć pewność, że nasz wpis będzie zauważony przez roboty, warto go nieco podlinkować. Do linkowania artykułów w katalogach służą systemy wymiany linków tzw. SWL.

Wiem, że na początku może być trudno, ponieważ nie masz pewnie zbyt wielu punktów w SWL-ach, a Twoje zaplecze jest małe, lub nie masz go w ogóle. W takim razie zapoznaj się z dwoma wpisami o zapleczu bez wysiłku, a w razie pytań pisz na blogergrajek@gazeta.pl.


Myślę, że o tym jak dobrze katalogować stronę może być bardzo wiele podzielonych zdań. Niektórzy stawiają na ilość wpisów (i używają automatów), a inni tworzą wpisy, które przydadzą się także normalnym odwiedzającym, a nie tylko botom. Warto podyskutować nieco nad sposobami na katalogowanie strony, do czego serdecznie zachęcam!

1 komentarz:

  1. Witam,
    Niedawno zabrałem się za czytanie Twojego bloga. To dość ciekawe miejsce w sieci, napisane w języku polskim, przez co ułatwia czytanie (w przeciwieństwie do blogów pisanych przez "fachowców" używających głównie branżowego słownictwa). Sposób podejścia do tematu wydaje mi się bardzo logiczny i uporządkowany. I choć widzę, że dyskusji, na temat sposobów katalogowania, nie będzie to chociaż napiszę swoją opinię: jestem zwolennikiem jakości a nie ilości. Dlaczego? Bo życie mnie tego nauczyło, a żyję już dobrych kilka dekad.

    OdpowiedzUsuń